<< ^ >>

IMG_8991.jpg

10/20 kV Muuntosäikän sähköasema (Vattenfall Oy), josta lähtee 10- ja 20 kV:n yhteydet Hailuodon kuntaan. Tosin 10 kV lähtöerotin on auki. Saareen on mantereelta vedetty sähköt alkujaan vuonna 1953, 6 kV jännitteellä, mutta sähkön kulutuksen kasvaessa siirryttiin 10 kV jännitetasolle 1978. Sähkön kulutuksen edelleen kasvaessa Hailuotoon vedettiin 20 kV kolmivaihekaapeli 1990, joka on siitä asti ollut kytkettynä mantereen 20 kV verkkoon. Kuvan muuntajan kautta saatavaa 10 kV jännitetasoa käytettäneen enää varayhteytenä. Tieto pohjautuu linkissä käytyyn keskusteluun Hailuodon sähköverkosta: http://calm.iki.fi/tolpat/?p=kuva&id=4677 Siikajoki, Varessäikkä 12.08.2011
Kuvaaja: Jouko Järvinen
Sijainti: N 64.87843° E 24.83283° Karttapaikake Google Maps OpenStreetMap

29.10.2011 01:31 <a-sentaja> Hailuoto muutettu 2011 20kV:n jännitteelle ja 10kV:n merikaapelissa on vika ollut jo useamman vuoden. 10kV:n linja puretaan talven aikana Hailuodosta pois.
29.10.2011 20:07 <Joukho> Kuinkakohan pian nämä 10/20 kV muuntoasemat katoaa, jos saaren sydämessä olevan varavoima-aseman ikuistamista ajatellaan...?
29.10.2011 21:54 <Mikko Koho> Meneekö Hailuotoon vain yksi piuha? Jos menee niin luulis että dieselit eivät häviä, korkeintaan uusitaan. Noin jos ihan terveellä järjellä ajatellaan.
30.10.2011 17:48 <Jouko> Sitä saaren varavoima-aseman 10 kV päämuuntajaa tuossa meinasin... Onkohan tässä linkissä http://calm.iki.fi/tolpat/?p=kuva&id=4677 keskusteltu Huikun varavoima sittenkin tuolloin talvella ollut vielä 10 kV verkossa, kun sitä "saarekeraporttia" lueskelin? Näyttäisi Hailuoto olevan lännestä itään 10 kV verkossa ja 20 kV linjat lähinnä lounaan ja lännen välillä.
31.10.2011 00:10 <a-sentaja> Hailuoto on ollut/on jo yli neljävuotta yhden 20kV:n kaapelin perässä. Päämuuntaja on ollut juuri tuon 10kV:n verkkoa varten, joka nyt on tyhjäkäynnillä.
02.06.2017 23:32 <Hartsa> Generaattoreita on kolme, mutta sähkön tuottaminen niillä on epävarmaa. Ne eivät aina lähde käyntiin, Erikoista kyllä että mikä niissä on vialla jotta eivät ole käyntivarmoja...??
04.06.2017 09:51 <Mikko Koho> Ensimmäinen mieleen tullut ajatus oli huollon ja koekäyttöjen puute. Toinen voi olla se että varavoimadieselit eivät asiallisesti huollettuinakaan aina lähde heti ensimmäisellä yrityksellä käyntiin.
04.06.2017 18:52 <Hartsa> Niimpä ja niiten akustot on toinen vikakohde kestovarauksessa ovat 24/7 niin sitten tulee tiukempi startti niin akusto hyytyykin ei ole poweria enään akuissa tarpeeksi tuollaisiinkin on törmännyt.
08.12.2025 16:35 <Jouko> Yllä linkitetty uutinen tähän myös tekstinä, josko joskus ahneus Kalevaankin leviää ja kaikki vanhat juttulinkit jää maksumuurien taa, moni uutislehti jo valintansa tehnyt..
https://www.kaleva.fi/hailuotoon-toinenkin-sahkon-syottokaapeli-merikaap/1937666 31.5.2017

"Sähkönsyötön varmuus Hailuotoon paranee ja sähkönsiirtokapasiteetti kasvaa, kun Elenia Oy rakennuttaa Siikajoen Turpeenperältä uuden merikaapeliyhteyden Hailuodon Koninnokkaan.

Uusi merikaapeli otetaan käyttöön kesäkuun loppuun mennessä. Uudesta kaapelista tulee sähkön pääsyöttö Hailuotoon, ja vanha merikaapeli jää varayhteydeksi, Elenian projektipäällikkö Pasi Koski kertoo. Mantereelta ei ole tähän saakka ollut sähkönsiirron varayhteyttä Hailuotoon. Merikaapelin vikaantuessa sähköä on voitu kuitenkin tuottaa Hailuotoon erillisillä dieselgeneraattoreilla.
Generaattoreita on kolme, mutta sähkön tuottaminen niillä on epävarmaa. Ne eivät aina lähde käyntiin, mikä onkin varmaan ollut yksi vauhdittava potku uuden merikaapelin rakentamiselle, Pasi Koski sanoo. Vikatilanteissa myös Huikun tuulivoimala Hailuodossa on jouduttu pysäyttämään, koska sen toiminta ei ole mahdollista saarekekäytössä.

Hailuodon liittäminen uudella merikaapelilla mantereen sähköverkkoon vaikuttaa Elenian mukaan välillisesti noin 1 300 asiakkaan sähkönjakelun varmuuteen. Heistä noin tuhat on Hailuodossa ja muutama sata Siikajoen alueella.Jatkossa Hailuotoon saadaan sähköä kahdesta syötöstä. Jos toiseen kaapeliin tulee vika, voidaan kaukokäytöllä kytkeä toinen syöttö päälle.

Uusi merikaapeli on todettu ainoaksi teknisesti ja taloudellisesti varteenotettavaksi vaihtoehdoksi sähkönjakelun varmistamiseksi Hailuotoon. Uutta keskijännitteistä 20 kilovoltin kaapelia lasketaan mereen noin kymmenen kilometrin verran. Kaapelointityö alkoi tällä viikolla Siikajoen Turpeenperältä, missä rantamatalikkoa joudutaan ruoppaamaan noin kilometrin matkalla. Kaapeli kaivetaan ja peitetään pohjaan niin syvälle, että kaapelin ja merenpinnan välinen etäisyys on meren alavedenpinnan korkeudesta mitattuna vähintään kaksi metriä. Syvimmillään kaapeli kulkee meren pohjassa noin 10,5 metrin syvyydessä.
Mantereella uusi kaapeli liitetään Siikajoen Niitynmaantien ja Alapääntien risteyksen tienoilla olevaan runkolinjaan. Hailuodon puolella johto tulee maalle Koninnokassa.

Merikaapelointi ei ole Elenialle jokapäiväistä rutiinia. Pasi Kosken mukaan kyse on suorastaan harvinaisesta työstä.Jonkin verran olemme sähköistäneet saaria järvialueilla, mutta tällaisia merikohteita meillä ei Hailuodon lisäksi muita olekaan, joten tämä on todella harvinainen urakka.
Merikaapeloinnin Elenialle urakoi Relacom Finland Oy. Hailuodon ja mantereen välisen kaapelointihankkeen kokonaiskustannus on noin miljoona euroa. Kustannukset maksaa Elenia. Yhteiskunta ei osallistu kustannuksiin, eikä niitä tule hailuotolaisillekaan. Kustannukset ovat osa Elenian investointiohjelmaa, viestintäjohtaja Heini Kuusela-Opas kertoo.

Hailuodon merikaapeli on osa Elenian pitkän aikavälin investointiohjelmaa, Elenia Säävarmaa. Tänä vuonna yhtiö investoi säävarman sähköverkon rakentamiseen yli 120 miljoonaa euroa. Tavoitteemme on nostaa Elenian sähköverkon maakaapelointiaste 70 prosenttiin vuonna 2028. Kun aloitimme 2009, oli verkosta maakaapeloitu alle 20 prosenttia. Nyt lähestymme 40 prosenttia, Kuusela-Opas sanoo."

© Janne Määttä 2004-2017