400/230 V
Sitecon 2x 49W valaisinrungot korvattu Airamin Base 2x 24W Led valaisimilla. Sitecon runko olikin jännä. Siinä oli ikäänkuin 2 valaisinta samassa pitkässä rungossa. Liitäntälaitteet ja kannat oli kannessa kiinni, josta yhteys pistoliittimellä runkoon. Rungon pistoliitin oli muovipalikka jossa reiät ja läpijohdotus kuorittu reikien kohdalta, että pelkkä johdin itsessään oli kosketin. Osa liitäntälaitteista oli kai kuumuudesta hajonnut. Olivat Osram 2x35-49-80W, made in China. Sitecoissa luki made in Germany, myös jakorasia oli Würth!
Uudet Base valaisimet on siitä erikoisia, että niissä on VS:n tupla kannat, joissa myös 'sytytin' paikka, mitä ei kyllä ennen ole Led putkivalaisimissa näkynyt.
Tyyppikilpi on kannen alapuolella jonka lisävarusteena hankittava heijastin sitten peittää. No heijastimessa on myös kilpi, mutta se taas jää kantta vasten piiloon! Lisäksi asennusohjeessa väitetään, että valaisimen valonlähdettä ei voi vaihtaa, vaikka sen nimenomaan voi.
Muuten Base on hintaansa nähden ihan asiallinen perus valaisin. Läpiviennit on päädyissä ja pohjassa keskellä jousiliittimen vieressä. Tiivisteet samanlaiset harmaat syväkuoppaiset mitä Philips on käyttänyt.
Vuodelta 2022. Hyvinkää, Vehkoja
31.03.2022
Kuvaaja: Ricu Pelkonen
© Janne Määttä 2004-2017