17.05.2020 20:25
<Hartsa>
Oisko tuo ollut 8 tilaajan linja ??
18.05.2020 18:53
<calm>
Neljän, kun kaikille tarvitaan pari.
18.05.2020 21:05
<Hartsa>
Okei !
18.05.2020 22:12
<Keijo>
Muutaman kerran on tullut ukkosvaurioita korjattua. Parissa tapauksessa jo käytöstä poistettu puhelinlinja (killu) oli jätetty talon seinään purkamatta ja salama sitten tullut sitä kautta taloon. Toisessa näistä taloista hirsiseinään oli palanut puhelinjohdon kohdalle musta viiva, puhelinpistorasia räjähtänyt atomeiksi ja tapetit mustunut läpivientireiän kohdalta. Pahimmissa tapauksissa koko talon sähkökeskus on mennyt täysin kappaleiksi, vikavirtasuojat ja johdonsuojat rähjähtäneet pieniksi palasiksi, tulppasulakkeiden pohjat ja sulakkeet muuttuneet posliinitomuksi. Usein myös samalla oli mennyt lähes kaikki pistorasioissa kiinni ollet sähkölaitteet, pistorasiat ja valokytkimetkin vaihtokunnossa. Ja lähes poikkeuksetta on jouduttu uusimaan myös ryhmäjohtojakin kun eivät mene läpi enää eristysvastusmittauksesta. Putkitettuun taloon on helppo uusia mutta putkettomana tehtyyn lähes mahdotonta. Tosin erääseen kesämökkiin uusittiin vm. 2003 tehdyistä putkettomista asennuksista melkein 2/3, kyprokkiin tehtiin joka koolausväliin reikä ja vetojousen avulla sorkittiin uusia piuhoja sinne. Katot oli vähän helpompi tehdä kun oli ristiinkoolaus mutta viikko siinä sata neliöisessä mökissä meni kahdelta mieheltä. Asiakas ei halunnut pintana mitään niin tehtiin sitten uppona. Toivotaan että nyt kestäis, laitettiin kyllä ylijännitesuojat pää- ja ryhmäkeskukseen ja kaivettiin ylimääräinen maadoituskupari talon ympärille.
19.05.2020 00:05
<Hartsa>
Olen kanssa "eräässä paikassa" Nähnyt kun salama täräytti koppiin käytiin sitten ukosen jälkeen häiriötarkastuksella niin eipäs juuri mitään ollut ehjää kaapeleista oli mustat juovat jäljellä seinillä ja kwh mittari oli parahtanu tuhannen paskaksi.... Se oli totaalinen osuma vaikka oli hyvin maadoitettu niin se on ihme voima läpi oli tullut / mennyt.
20.05.2025 21:43
<Make>
On melkoinen oja, näyttää ihan tarkoituksella kaivetulta.
20.05.2025 22:07
<Make>
Töistä löytyi kerran Siemens Gigaset- johdoton puhelin pussista, jossa luki "risa". Oli aika käyttämättömän oloinen. Tarkemmin tutkittuna johdon päässä olevan puhelinpistorasian haaroittimen sisältä oli piirilevyn johteet höyrystyneet pois. Lisäksi tukiasemasta oli linjan ylijännitesuoja oikosulussa. Tulipa nuo korjattua, mutta toimivuudesta ei tiedä kun ei ole enää lankaliittymää.
21.05.2025 18:49
<RicuP. >
Ukkonen kyllä rikkoo myös paljon näitä nyky mittareita ja valaisimia. Mittari voi myös jäädä päälle jos sen koskettimet hitsaa, tai elektroniikka saa osuman. Joissakin on sysäys -tyyppinen kontaktori mikä varsinkin jää. Ylijännitteen pitäisi laukaista mekanismin, mutta ei aina. Tällöin saa ilmaista sähköä. Näin kävi eräälle kaverille, joka ei edes tiennyt mittarin olleen rikki, ennen kuin soitettiin, että ollaan tulossa vaihtamaan. Mittarin tekniikka on todella hentoa ja erotettu fyysisesti virtapiiristä.
Myös led valaisimia paukkuu milloin mistäkin syystä. Joku räpsy liitos, tai joku muu häikkä linjassa voi rikkoa valot. Vaikka jännitealue on laaja, menevät pidemmän päälle rikki. Noissa Elyn valoissa on ylijännitesuojat keskuksissa ja valoissa, mutta silti niitä paukkuu. Viime kesänä oli Karjaalla pitkä pätkä lumistreetejä mäsänä ja osasta oli sulakkeet tomuna, vaikka oli maakaapeli. Työkaverille oli osunut valaisin, jonka ledit ja linssit oli räjähtäneet irti.
Joskus oli olikohan joku Ericsson lankapuhelin mikä salaman jälkeen vaan soi.
21.05.2025 21:15
<Make>
Sen voi uskoa, että kiinteät eivät kestä ukkosta ollenkaan. Perinteiset varmasti kestävät paremmin, tuskin loputtomiin kuitenkaan.
Vai mittarin pitäisi toimia noin ylijännitettä saatuaan.