Otaniemen "puistovalaisimen" perustus. Valaisimen suunnittelija kuulemma Alvar Aalto.
Näitä valaisimia löytyy ympäri Otaniemeä edelleen, mutta harvinaisempia ovat nämä yksilöt, joissa metalliputki on suoraan upotettu betoniin. Yleensä niissä on nykyaikaisempi ratkaisu, joka sisältää kumi-/muovirinkulan ja putki on irrallinen perustuksesta.
Miltähän vuosikymmeneltä nämä suoraan betoniin upotetut olisivat...? 60-luvulta? 80-luvun rakennusten edustalla jo on tuota muovirinkulamallin perustusta.
Itse ajattelen, että mitä yksinkertaisempi rakenne ja vähemmän materiaaleja, sen parempi. Yleisesti rakennuksissa hyvin pätevä sääntö, eiköhän näissäkin? Vai miten on, onko näissä jotain eroa kestävyydessä uudempiin verrattuna? Kuvittelisin, että on "kehitytty" lähinnä tuotannon tehostamisen myötä..?
Espoo, Otaniemi
22.05.2025
Kuvaaja: V.S.
© Janne Määttä 2004-2017